Nicușor Dan, întrebat de Cotidianul dacă a greșit în timpul negocierilor: „Nu vreau să spun lucruri care să inflameze și mai mult”

Nicușor Dan recunoaște că a făcut greșeli în timpul negocierilor pentru noul Guvern, dar și în raport cu proprii săi susținători, pe care îi asigură că a acționat „cu bună-credință”.

De Teo Voicu și Elena Crangasu - senior editor
Nicușor Dan, întrebat de Cotidianul dacă a greșit în timpul negocierilor: „Nu vreau să spun lucruri care să inflameze și mai mult”

Sursă foto - gov.ro

Nicușor Dan recunoaște că a făcut greșeli în timpul negocierilor pentru noul Guvern, dar și în raport cu proprii săi susținători, pe care îi asigură că a acționat „cu bună-credință”.

Președintele Nicușor Dan a răspuns, joi, la Gdansk, întrebat de reporterul Cotidianul dacă a greșit în timpul negocierilor, că „toată lumea greșește” și că nu vrea să „inflameze” și mai mult lucrurile. Totodată, șeful statului recunoaște că a făcut greșeli și în raport cu susținătorii săi, dar îi asigură că a avut „bună-credință”.

Elena Crâgașu, reporter Cotidianul.ro: Ați greșit în negocieri?

„Evident, toată lumea greșește. Nu contează acum. Interesul meu este ca aceste negocieri să ajungă la un sfârșit și nu vreau să spun lucruri care să inflameze și mai mult”, a răspuns președintele Nicușor Dan.

Întrebat de reporterul Cotidianul dacă este de părere că și-a ostilizat o parte din electorat, fapt care îl face pasibil de suspedare, șeful statului recunoaște, din nou, că este posibil să fi făcut greșeli, însă a acțioant „cu bună credință”.

„Suspendarea președintelui este o chestiune foarte serioasă și nu trebuie trivializată. Se folosește când președintele încalcă Constituția, nu e cazul. Raportul cu cetățenii, cu simpatizanții, sau foștii simpatizanți, posibil să fi făcut greșeli, însă vreau să-i asigur că am acționat cu bună credință”, a mai afirmat președintele României.

Nicușor Dan, vizită în Polonia

Președintele României, Nicușor Dan, este prezent, joi, la Gdansk, în Polonia, unde are loc o întâlnire a liderilor de pe flancul estic al NATO. Summit-ul care este găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk, iar la acesta participă președinții României și Lituaniei, precum și prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei.

Scopul întâlnirii este coordonarea statelor din vecinătatea Federației Ruse în fața amenințărilor.

Nicușor Dan i-a conferit Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce lui Lech Wałęsa, fost Președinte al Republicii Polone. Wałęsa a fost primul președinte al Poloniei după căderea comunismului. Acesta a condus țara între 1990 și 1995.

Lech Walesa este laureat al Premiului Nobel pentru Pace în 1983.

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.