Elena Crâgașu, reporter Cotidianul.ro: Ați greșit în negocieri?
„Evident, toată lumea greșește. Nu contează acum. Interesul meu este ca aceste negocieri să ajungă la un sfârșit și nu vreau să spun lucruri care să inflameze și mai mult”, a răspuns președintele Nicușor Dan.
Întrebat de reporterul Cotidianul dacă este de părere că și-a ostilizat o parte din electorat, fapt care îl face pasibil de suspedare, șeful statului recunoaște, din nou, că este posibil să fi făcut greșeli, însă a acțioant „cu bună credință”.
„Suspendarea președintelui este o chestiune foarte serioasă și nu trebuie trivializată. Se folosește când președintele încalcă Constituția, nu e cazul. Raportul cu cetățenii, cu simpatizanții, sau foștii simpatizanți, posibil să fi făcut greșeli, însă vreau să-i asigur că am acționat cu bună credință”, a mai afirmat președintele României.
Nicușor Dan, vizită în Polonia
Președintele României, Nicușor Dan, este prezent, joi, la Gdansk, în Polonia, unde are loc o întâlnire a liderilor de pe flancul estic al NATO. Summit-ul care este găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk, iar la acesta participă președinții României și Lituaniei, precum și prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei.
Scopul întâlnirii este coordonarea statelor din vecinătatea Federației Ruse în fața amenințărilor.
Nicușor Dan i-a conferit Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce lui Lech Wałęsa, fost Președinte al Republicii Polone. Wałęsa a fost primul președinte al Poloniei după căderea comunismului. Acesta a condus țara între 1990 și 1995.
Lech Walesa este laureat al Premiului Nobel pentru Pace în 1983.
Te vom SUSPENDA „cu bună credință”, EDITAT!